django-filebrowser - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Action applied successfully to '%s'
ja: "%s" にアクションが適用されました。

en: Flip horizontal
ja: 左右反転

en: Flip vertical
ja: 上下反転

en: Rotate 90° CW
ja: 90度回転（時計回り）

en: Rotate 90° CCW
ja: 90度回転（反時計回り）

en: Rotate 180°
ja: 180度回転

en: Error finding Upload-Folder (site.storage.location + site.directory). Maybe it does not exist?
ja: アップロードフォルダ (site.storage.location + site.directory) が見つかりませんでした。フォルダが存在していないかもしれません。

en: The requested Folder does not exist.
ja: リクエストされたフォルダは存在しません。

en: The requested File does not exist.
ja: リクエストされたファイルは存在しません。

en: You do not have permission to access this file!
ja: このファイルにアクセスする権限がありません。

en: Extension %(ext)s is not allowed. Only %(allowed)s is allowed.
ja: 拡張子 "%(ext)s" は許可されていません。許可されている拡張子は "%(allowed)s" です。

en: Name
ja: 名前

en: Only letters, numbers, underscores, spaces and hyphens are allowed.
ja: 半角英数字・アンダースコア・スペース・ハイフンのみ使用できます。

en: The Folder already exists.
ja: 既にフォルダが存在しています。

en: Actions
ja: アクション

en: The File already exists.
ja: 既にファイルが存在しています。

en: Folder
ja: フォルダ

en: Image
ja: 画像

en: Video
ja: ビデオ

en: Document
ja: ドキュメント

en: Audio
ja: オーディオ

en: The Folder %s was successfully created.
ja: フォルダ "%s" を作成しました。

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Error creating folder.
ja: フォルダの作成中にエラーが発生しました。

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Select files to upload
ja: アップロードするファイルを選択

en: Upload
ja: アップロード

en: Confirm delete
ja: 削除の確認

en: Successfully deleted %s
ja: "%s" を削除しました。

en: Renaming was successful.
ja: 名前を変更しました。

en: Error.
ja: エラーが発生しました。

en: Currently
ja: 現在

en: Change
ja: 変更

en: Clear
ja: クリア

en: Please correct the following errors.
ja: 以下のエラーを修正してください。

en: The Name will be normalized by converting or stripping all non-standard characters.
ja: 名前に含まれる標準的でない文字は変換されたり削除されて正規化されます。

en: The Name will be converted to lowercase. Spaces will be replaced with underscores.
ja: ファイル名は小文字に変換されます。スペースはアンダースコアに置き換えられます。

en: Submit
ja: 保存

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Are you sure you want to delete "%(escaped_object)s"? All of the following items will be deleted:
ja: "%(escaped_object)s" を削除してもよろしいですか？以下の項目すべてが削除されます。

en: ... and %(escaped_object)s more Files.
ja: ... および "%(escaped_object)s" とその他のファイル。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Yes, I'm sure
ja: OK

en: Edit
ja: 編集

en: Folder Information
ja: フォルダ情報

en: Date
ja: 日付

en: File Information
ja: ファイル情報

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: Size
ja: サイズ

en: Image Versions
ja: バージョン別画像

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: View Image
ja: 画像を表示

en: Delete
ja: 削除

en: Save
ja: 保存

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Drop files here to upload
ja: ここにドラッグ＆ドロップしてファイルをアップロード

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Failed
ja: アップロードに失敗

en: {file} has invalid extension. Only {extensions} are allowed.
ja: {file} は許可されていない拡張子のファイルです。許可されている拡張子は {extensions} です。

en: {file} is too large, maximum file size is {sizeLimit}.
ja: {file} はファイルサイズが大きすぎます。1ファイルの最大サイズは {sizeLimit} です。

en: {file} is too small, minimum file size is {minSizeLimit}.
ja: {file} はファイルサイズが小さすぎます。1ファイルの最小サイズは{minSizeLimit} です。

en: {file} is empty, please select files again without it.
ja: {file} は空ファイルです。もう一度選択しなおしてください。

en: The files are being uploaded, if you leave now the upload will be cancelled.
ja: 現在ファイルのアップロード中です。他のページへ移動するとアップロードはキャンセルされます。

en: Please enable Javascript to upload files.
ja: ファイルをアップロードするにはJavaScriptを有効化してください。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Allowed
ja: アップロード可能な拡張子

en: Max. Filesize
ja: 最大ファイルサイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Home
ja: ホーム

en: Select
ja: 選択

en: Versions
ja: バージョン

en: Filter
ja: フィルタ

en: By Date
ja: 期間

en: Any Date
ja: 全て

en: Today
ja: 今日

en: Past 7 days
ja: 過去7日間

en: This Month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: By Type
ja: タイプ

en: All
ja: 全て

en: result
ja: 件

en: results
ja: 件

en: total
ja: 件（合計）

en: Type
ja: タイプ

en: Results
ja: 検索結果

en: %(counter)s result | %(counter)s results
ja[0]: %(counter)s 件

en: %(full_result_count)s total
ja: 全 %(full_result_count)s 件

en: Search
ja: 検索
