django-filebrowser - en to it translation catalogue (85 entries)

en: Action applied successfully to '%s'
it: Azione applicata correttamente a '%s'

en: Flip horizontal
it: Rifletti orizzontalmente

en: Flip vertical
it: Rifletti verticalmente

en: Rotate 90° CW
it: Ruota 90° in senso orario

en: Rotate 90° CCW
it: Ruota 90° in senso antiorario

en: Rotate 180°
it: Ruota 180°

en: Error finding Upload-Folder (site.storage.location + site.directory). Maybe it does not exist?
it: Errore durante la ricerca della cartella di caricamento (site.storage.location + site.directory). Forse non esiste?

en: The requested Folder does not exist.
it: La Cartella richiesta non esiste

en: The requested File does not exist.
it: Il File richiesto non esiste

en: You do not have permission to access this file!
it: Non hai i permessi per accedere a questo file!

en: Extension %(ext)s is not allowed. Only %(allowed)s is allowed.
it: Estensione %(ext)s non permessa. Solo %(allowed)s è permessa.

en: Name
it: Nome

en: Only letters, numbers, underscores, spaces and hyphens are allowed.
it: Solo lettere, numeri, underscore, spazi e trattini sono permessi.

en: The Folder already exists.
it: Cartella già esistente

en: Actions
it: Azioni

en: The File already exists.
it: File già esistente

en: Folder
it: Cartella

en: Image
it: Immagine

en: Document
it: Documento

en: The Folder %s was successfully created.
it: Cartella %s creata.

en: Permission denied.
it: Permesso negato.

en: Error creating folder.
it: Errore creazione cartella.

en: New Folder
it: Nuova Cartella

en: Select files to upload
it: Seleziona files da caricare

en: Upload
it: Carica

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

en: Successfully deleted %s
it: %s eliminato correttamente

en: Renaming was successful.
it: Ridenominazione effettuata correttamente

en: Error.
it: Errore.

en: Currently
it: Attualmente

en: Change
it: Modifica

en: Clear
it: Pulisci

en: Please correct the following errors.
it: Perfavore correggi i seguenti errori.

en: The Name will be normalized by converting or stripping all non-standard characters.
it: Dal nome saranno eliminati tutti i caratteri non standard.

en: The Name will be converted to lowercase. Spaces will be replaced with underscores.
it: Il Nome sarà convertito in minuscolo. Gli spazi saranno sostituiti dagli underscore.

en: Submit
it: Invia

en: File not found
it: File non trovato

en: Are you sure you want to delete "%(escaped_object)s"? All of the following items will be deleted:
it: Vuoi cancellare "%(escaped_object)s"? Tutti i seguenti oggetti saranno cancellati:

en: ... and %(escaped_object)s more Files.
it: ... e %(escaped_object)s ulteriori File.

en: Cancel
it: Cancella

en: Yes, I'm sure
it: Sì, sono sicuro

en: Edit
it: Modifica

en: Folder Information
it: Informazioni Cartella

en: Date
it: Data

en: File Information
it: Informazioni File

en: Filesize
it: Dimensioni file

en: Size
it: Dimensioni

en: Image Versions
it: Versioni Immagine

en: Thumbnail
it: Anteprima

en: View Image
it: Visualizza Immagine

en: Delete
it: Cancella

en: Save
it: Salva

en: Save and continue editing
it: Salva e continua

en: Drop files here to upload
it: Seleziona files da caricare

en: Upload a file
it: Carica

en: Failed
it: Fallito

en: {file} has invalid extension. Only {extensions} are allowed.
it: {file} ha un'estensione non valida. Solo {extensions} sono permessi.

en: {file} is too large, maximum file size is {sizeLimit}.
it: {file} è troppo grande, la dimensione massima è {minSizeLimit}

en: {file} is too small, minimum file size is {minSizeLimit}.
it: {file} è troppo piccolo, la dimensione minima è {minSizeLimit}

en: {file} is empty, please select files again without it.
it: {file} è vuoto, riseleziona i file senza di esso.

en: The files are being uploaded, if you leave now the upload will be cancelled.
it: I files sono stati caricati, se esci in questo momenti il caricamento sarà cancellato.

en: Please enable Javascript to upload files.
it: Perfavore abilita Javascript per caricare files.

en: Help
it: Aiuto

en: Allowed
it: Permesso

en: Max. Filesize
it: Dimensione massima File

en: Filename
it: Nome del file

en: Select
it: Seleziona

en: Versions
it: Versioni

en: Filter
it: Filtra

en: By Date
it: Per Data

en: Any Date
it: Qualsiasi Data

en: Today
it: Oggi

en: Past 7 days
it: Scorsi 7 giorni

en: This Month
it: Questo Mese

en: This year
it: Questo Anno

en: By Type
it: Per Tipo

en: All
it: Tutti

en: result
it: risultato

en: results
it: risultati

en: total
it: totali

en: Type
it: Tipo

en: Results
it: Risultati

en: %(counter)s result | %(counter)s results
it[0]: %(counter)s risultato
it[1]: %(counter)s risultati

en: %(full_result_count)s total
it: %(full_result_count)s totali

en: Search
it: Cerca
